Opis – podłogi drewniane – rodzaje wykończenia drewna


Rodzaje wykończenia podłóg drewnianych


Szczotkowanie

Szczotkowanie to celowy efekt uwypuklający naturalną strukturę deski, usłojenie i układ włókien. Nazywany również efektem postarzenia drewna. Zabieg polega na usunięciu miękkich włókien drewna i pozostawieniem części twardzielowej. Ten typ podłogi świetnie komponuje się z wystrojem nowoczesnym jak i rustykalnym. Szczotkowanie możliwe jest z wykończeniem lakierowanym, który nadaje całości połysku lub olejowanym, który spotęguje efekt szczotkowania.


Fazowanie

W naszej ofercie znajduje się opcja wykończenia, desek lub parkietu, w postaci fazowania z czterech stron ( wykończenie bocznych krawędzi pod kątem 45 stopni ) oraz bez fazowania ( gładka powierzchnia podłogi jak po cyklinowaniu ). Fazowanie celowo wyróżnia każdą deskę lub klepkę z osobna, nadając wyrazisty charakter. Zabieg polecany jest szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym. Fazowanie jest bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu ponieważ drobinki piasku wpadają w rowki nie rysując powierzchni.


Barwienie

Bejca może służyć do podkreślenia naturalnego piękna drewna lub wręcz przeciwnie do całkowitej zmiany jej charakteru. W naszej ofercie znajdziecie Państwo bardzo szeroką gamę kolorystyczną podłóg bejcowanych. W salonie dostępne są odcienie: bieli, beży, szarości, brązów, czerni i wiele innych. Zastosowanie bejcy jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, ponieważ po procesie cyklinowania, podłoga wróci do pierwotnego naturalnego koloru. W odróżnieniu od procesu termowania lub wędzenia, tym sposobem uzyskacie Państwo możliwość nadania jej całkowicie nowego koloru.


Thermowanie

Ciekawy efekt możemy uzyskać poddając drewno procesowi Termowania. Polega on na działaniu na materiał wysoką temperaturą i parą wodną. Dochodzi wówczas do skarmelizowania cukrów nadając charakterystyczną ciemną barwę zbliżoną do egzotycznego drewna. Dodatkowym atutem tego procesu jest ograniczenie pochłaniania wody, co eliminuje rozwój grzybów i bakterii. W tym całkowicie ekologicznym procesie uzyskujemy podłogę stabilną wymiarowo o jednolitym zabarwieniu na całej grubości deski.


Wędzenie

Inną techniką barwienia drewna jest poddanie go obróbce chemicznej, czyli wędzenia, w celu uzyskania ciemnej barwy. Proces polega na zamknięciu materiału w piecu i poddaniu działaniu gazowego amoniaku pod wysokim ciśnieniem. Wędzenie zapewnia, tak jak w przypadki Termowania, zmianę koloru w całym przekroju. Jest to proces nieodwracalny. Kolor zostaje zachowany również podczas procesu cyklinowania. Istnieje możliwość modyfikacji kolorystycznej poprzez zaaplikowanie bejcy.