Podłogi drewniane – gatunki drewna


Podłogi drewniane – wiedza i inspiracje


Nadaj indywidualny charakter swojej podłodze

Wybierając rodzaj zabezpieczenia podłogi warto zwrócić uwagę na swoje preferencje estetyczne i praktyczne. Niezależnie czy zdecydujesz się na podłogę lakierowaną czy olejo-woskowaną gwarantujemy Ci wspaniałą ochronę. Świetne wykończenie uzyskujemy za pomocą lakieru lub olejowosku najwyższej jakości pochodzenia naturalnego. Wasze bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Rodzaj wykończenia podłogi to wybór charakteru podłogi. Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na aranżacje wnętrza dbając o najdrobniejsze detale. Dlatego dokonanie świadomego wyboru jest bardzo ważne.  


Rodzaje drewna – wygląd i charakterystyka


Wygląd drewna Dębowego


Typ struktury – liściasty pierścieniowo-naczyniowy, szeregi (pierścienie) dużych naczyń rozpoczynają każdy z przyrostów rocznych.

Biel – wąski, żółtawobiały, o szerokości 2 do 5 cm.

Twardziel – o barwie od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej; drewno twardzieli zanurzone w wodzie przybiera z biegiem czasu zabarwienie
od ciemnoszarego do czarnego, w wyniku czego powstaje tzw. czarna dębina.

Zapach – świeże drewno ma charakterystyczny kwaśny zapach, który ginie po wysuszeniu surowca.

Rysunek – każdy słój roczny rozpoczyna, co najmniej jeden lub kilka szeregów naczyń o dużym świetle, dzięki czemu słoje te są dobrze widoczne (drewno wczesne). W strefie drewna późnego, naczynia o niewielkiej średnicy otoczone są jaśniejszymi komórkami miękiszowymi,
z którymi tworzą charakterystyczne struktury w postaci płomienistych języczków, dobrze widocznych na tle ciemniejszych włókien drzewnych. Szerokie promienie drzewne są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Na przekroju promieniowym tworzą typowe dla drewna dębowego smugi (tzw. błyszcz). Na przekroju stycznym, widoczne są w postaci ciemniejszych kresek o wysokości kilku centymetrów, a na przekroju poprzecznym, tworzą koncentrycznie rozbiegające się jaśniejsze linie.

PODŁOGA DĘBOWA

Drewno dębowe to uznany materiał parkieciarski. Najbardziej efektowny pod względem wizualnym jest przekrój promieniowy z widocznym błyszczem, który jest podkreślany poprzez wykończenie powłokami lakierniczymi.

Podłoga dębowa, ze względu na właściwości tego surowca, może być ułożona zarówno w salonie, jak i intensywnie użytkowanym korytarzu.


Wygląd drewna Jesionowego


Typ struktury – pierścieniowonaczyniowa, z pierścieniem dużych naczyń widocznych gołym okiem, rozpoczynających każdy przyrost roczny.

Biel – o jasnej barwie, biaława z odcieniem żółtawym lub różowawym.

Twradziel – jest zabarwiona i niezabarwiona, z tego względu jesion wydaje się pozornie szerokobielasty (twardziel granicząca z bielem ma tę barwę, co biel). Starsza twardziel przedrdzeniowa przybiera barwę jasnobrunatną. Drewno jesionowe poddane obróbce termicznej zmienia swoją barwę na czekoladowo- brązową.

Zapach – drewno przesuszone lub zleżałe nie ma żadnego charakterystycznego zapachu.

Rysunek – każdy słój roczny rozpoczyna conajmniej jeden lub kilka szeregów naczyń o dużym świetle (tworzące drewno wczesne).
Dzięki temu, słoje te są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Małe naczynia rozmieszczone są równomiernie nie tworząc większych struktur ( są praktycznie niewidoczne). Drobne promienie drzewne widać tylko na przekrojach ściśle promieniowych. Na ogół jest prostowłókniste, brak w nim budowy piętrowej.

PODŁOGA JESIONOWA

Drewno jesionowe posiada doskonałe właściwości sprężyste, które predestynują ten gatunek do wykonywania nawierzchni podłogowych w halach sportowych. Ze względu na naturalnie jasną barwę, elementy z drewna jesionu powiększają optycznie pomieszczenie, dlatego są chętnie stosowane
w salonach.


Wygląd drewna Orzech Amerykański


Typ struktury – liściasta, rozpierzchło-naczyniowa; duże, widoczne gołym okiem naczynia.

Biel – jest kremowo-biały do szarobrunatnego i dość wąski, zwykle wyraźnie odgraniczony od strefy twardzieli.

Twardziel – ma barwę od jasno-brązowej po czekoladowo-brązową z fioletowym odcieniem, często zawiera ciemniejsze smugi. Intensywność zabarwienia twardzieli jest uzależniona od warunków wzrostu drzewa (na południu jest większa, maleje w kierunku północnej granicy zasięgu).

Zapach – wysuszone drewno nie wydziela żadnego charakterystycznego zapachu.

Rysunek – wzbogacony jest przez duże naczynia, które na przekroju poprzecznym widoczne są w postaci jaśniejszych plamek, z kolei na wzdłużnym jako drobne bruzdki (wgłębienia) nieco ciemniejsze od otaczającej tkanki drzewnej. Drobne promienie drzewne, makroskopowo pojawiają się jedynie na przekroju promieniowym. Słabo zarysowane i nieco sfalowane przyrosty roczne najlepiej widać na przekroju poprzecznym.

PODŁOGA Z DREWNA ORZECHU AMERYKAŃSKIEGO

Drewno to zachwyca estetyką. Jego kolor stał się inspiracją dla bejcy, aby rodzime gatunki mogły również przybrać wyjątkową barwę tego egzotyku. Jest zalecane do pomieszczeń o małej lub średniej intensywności użytkowania.


Wygląd drewna Merbau


Typ struktury – rozpierzchło-naczyniowy, duże naczynia rozmieszczone są głównie pojedynczo w zgrupowaniach po 2-3, widoczne gołym okiem.

Biel – wąski o szerokości od 5 do 10 cm o barwie białawo-żółtej.

Twardziel – w świeżo przetartym drewnie ma barwę żółtobrązową. Pod wpływem światła  i zawartego w powietrzu tlenu drewno twardzieli szybko
i intensywnie ciemnieje stając się ciemnobrązowe.

Zapach – świeżo przetarte drewno ma dość charakterystyczny ziemisty zapach, który szybko znika.

Rysunek – słoje roczne są słabo rozróżnialne, lub zupełnie niewidoczne. Naczynia są wyraźnie zaznaczone poprzez otaczający je miękisz skrzydełkowy. Niektóre z naczyń wypełnione są żółtym pyłem, w pozostałych znajduje się brunatna wydzielina. Drobne promienie drzewne są widoczne jedynie na przekroju promieniowym. Brak budowy piętrowej drewna.

PODŁOGA MERBAU

Drewno merbau wykazuje bardzo wysoką twardość. Jego właściwości mechaniczne i kolorystyka sprawiają, że jest szczególnie predestynowane
do wyrobu ekskluzywnych podłóg i parkietów w pomieszczeniach reprezentacyjnych, w budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych. Głęboki brązowy kolor drewna rozjaśniony złotymi cętkami, podkreśla dostojność miejsca i doskonale współgra z nowoczesnym wyposażeniem. Jednocześnie ciemna barwa nawierzchni maskuje ewentualne zabrudzenia i zarysowania. Dzięki temu podłoga dłużej zachowuje pełne walory estetyczne, tym bardziej, że drewno merbau ma dobrą stabilność wymiarową i jest twarde, a więc bardzo odporne na ścieranie i wgniecenia.