Ciche okna, czyli jakie? Jak wybrać okna dźwiękochłonne?

Często źródłem hałasu jest natrętny dźwięk generowany przez ciągły ruch samochodów przemieszczających się po pobliskich ulicach. Może to być również hałas wydzielany przez pracujące maszyny w zakładach produkcyjnych. Nawet jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, nieustający gwar ludzi może stać się stałym towarzyszem naszej codzienności, przerywając nasze chwile wytchnienia i spokoju. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej temu, czym są okna dźwiękoszczelne, jak działają i jakie korzyści przynoszą mieszkańcom. Będziemy również zgłębiać różne technologie i materiały stosowane w produkcji tych okien, aby zrozumieć, jak skutecznie mogą chronić naszą prywatną przestrzeń przed inwazją dźwięków z zewnątrz. Zapraszamy do dalszej lektury, aby dowiedzieć się, jak możemy uczynić nasze domy jeszcze bardziej spokojnymi i przytulnymi.

Okna dźwiękoszczelne, czyli jakie?

Okna dźwiękoszczelne to okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Są one niezwykle przydatne w tworzeniu spokojnej i cichej atmosfery wewnątrz pomieszczeń. Ich główną cechą jest zdolność do niwelowania przepływu fal akustycznych, wibracji i drgań, co umożliwia ograniczenie hałasu z zewnątrz.

Izolacyjność akustyczna, inaczej nazywana izolacyjnością dźwiękową, jest miarą zdolności przegród, takich jak ściany, drzwi, okna i podłogi, do blokowania dźwięków. Im wyższa izolacyjność dźwiękowa, tym lepiej dana przegroda chroni przed dźwiękami docierającymi z zewnątrz. W przypadku okien dźwiękoszczelnych, ta właściwość jest znacząco zwiększona, co przyczynia się do stworzenia spokojnego i komfortowego środowiska wewnętrznego.

Okna dźwiękoszczelne są skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie redukować przenikanie dźwięków. Wykorzystują specjalne techniki i materiały, które minimalizują drgania i wibracje, przez co zwiększają izolacyjność akustyczną. Wskaźnikiem oceniającym zdolność okna do izolacji akustycznej poprzez redukcję hałasu jest współczynnik RW.

Czym jest współczynnik RW?

Współczynnik Rw, wyrażony w decybelach (dB), jest parametrem służącym do określania stopnia tłumienia hałasu zewnętrznego przez przegrodę zewnętrzną, taką jak okna czy drzwi. Jest to istotna miara, która umożliwia łatwe porównanie skuteczności izolacji akustycznej różnych modeli.

W praktyce, im wyższy współczynnik Rw, tym bardziej efektywnie dany produkt chroni wnętrze pomieszczenia przed hałasem docierającym z zewnątrz. Standardowe okna zwykle posiadają współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) na poziomie 30 dB, ale w przypadku okien dźwiękoszczelnych, wartość ta powinna wynosić co najmniej 35 dB, aby uzyskać wysoką skuteczność tłumienia hałasu.

Przyjrzyjmy się konkretnemu przypadkowi. Zakładając, że odczuwalny poziom hałasu na ruchliwej ulicy wynosi 90 dB, możemy skorzystać z zależności, która mówi, że spadek natężenia dźwięku o 10 dB jest odczuwany jako redukcja hałasu o 50%. Oznacza to, że poziom hałasu odbieranego przez człowieka z zewnątrz zostanie zmniejszony o połowę, jeśli natężenie dźwięku zostanie zredukowane o 10 dB.

Teraz skupmy się na wpływie okna o określonej izolacyjności akustycznej. Jeśli okno charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną Rw=32 dB, możemy obliczyć, jakie będzie natężenie dźwięku wewnątrz pomieszczenia po zamknięciu okna. W tym przypadku, hałas spowodowany ruchem ulicznym na poziomie 90 dB na zewnątrz zostanie zredukowany przez okno do poziomu 62 dB. Dzięki temu, że okno posiada izolacyjność akustyczną o wartości 32 dB, osiągamy znaczący spadek poziomu hałasu do odczuwalnej przez człowieka wartości 62 dB wewnątrz pomieszczenia. Taka redukcja hałasu może znacząco poprawić komfort mieszkańców oraz umożliwić cichsze i spokojniejsze środowisko wewnętrzne.

Dobra izolacja akustyczna – dlaczego jest tak ważna?

Redukcja hałasu zapewniona przez dobrą izolację akustyczną to wiele korzyści dla mieszkańców. Przede wszystkim pozwala cieszyć się spokojem i ciszą we wnętrzu własnego domu. Ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólny komfort życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic, w centrach miast czy w sąsiedztwie miejsc o dużym natężeniu hałasu, takich jak lotniska czy trasy kolejowe. Ponadto, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w domu, odpowiednia izolacja akustyczna zapewnia nam spokojne środowisko pracy, pozwalając na skoncentrowanie się na zawodowych obowiązkach.

Okna Rzeszów

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Wybierając okna dźwiękoszczelne, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.  Właściwości akustyczne okien są bowiem wynikiem wielu czynników, takich jak szczelność, wymiary, zastosowanych wkładów szybowych czy nawet konstrukcja profilu. Jednym z parametrów, który na pewno należy wziąć pod uwagę, jest liczba i grubość szyb – im są one grubsze i jest ich więcej, tym okna lepiej chronią przed hałasem z zewnątrz. Dla podniesienia izolacyjności akustycznej okien kluczowa jest także odległość szyb od siebie i sposób ich zespolenia, a więc typ kształtowników okiennych, w których zostało osadzone szkło. Pakiety szybowe mogą mieć nawet do 10 mm grubości, a odstępy między poszczególnymi szybami mogą wynosić nawet 20 mm. Dodatkowo, zastosowanie szkła laminowanego lub akustycznego, które ma warstwę folii wewnętrznej, może skutecznie tłumić hałas.

W konstrukcji dźwiękoszczelnych okien duże znaczenie mają również wielokomorowe profile. Wpływają one na izolowanie hałasów oraz utrzymują ciężkie pakiety szybowe. Dzięki odpowiedniej statyce, okna są też odporne na działanie wiatru czy zacinającego deszczu. Nie można zapominać także o odpowiednim montażu.  Nawet najbardziej dźwiękoszczelne okna nie będą spełniać swojej funkcji, jeśli nie zostaną poprawnie zamontowane. Dlatego decydując się na zakup okien dźwiękoszczelnych, należy poprosić o pomoc specjalistów z Vidomont, którzy w sposób kompleksowy zajmą się naszym zleceniem – poznając nasze potrzeby i oczekiwania, pomogą w dokonaniu najlepszego wyboru, bezpiecznie dostarczą okna spełniające najwyższe normy oraz właściwie je zamontują, byśmy mogli w pełni wykorzystać ich potencjał. Posiadamy okna charakteryzujące się wysoką izolacją akustyczną, gwarantując lepsze warunki do życia i pracy.

Jak wybrać okna dźwiękoszczelne do konkretnej lokalizacji?

Wybór okien dźwiękoszczelnych nie jest koniecznością w każdej sytuacji. Oceniając potrzeby, warto wziąć pod uwagę różnice w izolacyjności akustycznej w zależności od lokalizacji. W obszarach wiejskich i peryferyjnych miast, standardowy poziom izolacyjności akustycznej wynoszący 30-32 dB może być wystarczający. Natomiast w centrum miasta, gdzie hałas jest bardziej intensywny, zaleca się okna o wyższym poziomie izolacyjności, na poziomie minimum 35 dB. W przypadku mieszkań usytuowanych przy autostradzie lub lotnisku, konieczne jest zastosowanie jeszcze wyższej izolacyjności, np. 45 dB.

Dlatego warto ocenić, czy nasz dom faktycznie wymaga takiej ochrony przed hałasem. Jeśli budynek jest narażony na uciążliwe odgłosy z zewnątrz, warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne. Jednak niekoniecznie trzeba montować je we wszystkich pomieszczeniach. W pokojach, które nie są bezpośrednio wystawione na intensywny hałas, można zastosować standardową izolacyjność akustyczną o wskaźniku 25-32 dB.

Okna dźwiękoszczelne są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących spokoju w swoich domach lub biurach. Ich właściwości izolacyjne pozwalają ograniczyć przenikanie dźwięków z zewnątrz, tworząc komfortową przestrzeń wewnętrzną wolną od hałasu. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą w naszym domu czy mieszkaniu, niezależnie od otaczającego nas hałasu zewnętrznego.