Pytania klientów

Częstym pytaniem które zadają sobie klienci przed wyborem okien jest pytanie: Co powinienem wiedzieć na temat okien? Dlatego też postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Aby dokonać zamówienia, należy przyjść do naszego salonu w Leżajsku z projektem budynku. Z jego pomocą będziemy mogli dobrać możliwie najlepsze rozwiązania – model, zestawienie kolorystyczne, wyposażenie okien oraz typ montażu. Na podstawie już dobranych parametrów zrobimy wycenę, a po jej akceptacji umawiamy się na pomiar i na miejscu dokładnie zmierzymy nie tylko okna, ale też sprawdzimy, czy w budynku nie doszło do błędów projektowo-wykonawczych, które są często wyłapywane podczas takich pomiarów. Następnie przychodzi czas na podpisanie umowy i wpłatę zadatku, po czym zamówienie jest przekazywane do producenta.

Różni się to w zależności od tego, czy wybieramy okna PCV, czy aluminiowe. W oknach PCV okno białe to okno bazowe, a więc najtańsze. Jeżeli chcemy dodać kolor z zewnątrz, wtedy cena rośnie. Natomiast jeśli chcemy mieć wybrany kolor z obu stron okien, to jest drugi próg cenowy. Zaś jeżeli wybieramy inny kolor od zewnątrz i inny od wewnątrz, cena jest jeszcze wyższa – to już trzeci próg cenowy. W przypadku okien aluminiowych mamy kilka kolorów bazowych, które są najtańsze – są to brąz, biel, czerń i grafit. Jeśli wybieramy inne, to trzeba mieć świadomość, że ich cena będzie wyższa. Jeśli zdecydujemy się na niestandardowy kolor od zewnątrz i od środka, to będzie drugi próg cenowy, a zaś gdy chcemy mieć dwa różne kolory po obu stronach okna, wtedy już mówimy o trzecim – najdroższym – wariancie cenowym.

Przystępując do wymiany okien należy w pierwszej kolejności wykonać profesjonalny pomiar. To właśnie dzięki jego przeprowadzeniu przez firmę, możemy mieć pewność, że zostaną wyeliminowane nieprawidłowości, które mogłyby spowodować trudności podczas wymiany lub całkiem by ją uniemożliwiły. Podczas pomiaru fachowiec sprawdzi i uwzględni luzy montażowe na całym obwodzie okna, dzięki temu okno zostanie odpowiednio zapianowane i doszczelnione tak, aby przez kolejne 25-30 lat użytkowania nie dochodziło do nieszczelności. W trakcie pomiaru możemy również sprawdzić, czy istnieje możliwość zamontowania specjalnej listwy ocieplającej pod spodem okna. Ważnym aspektem jest sprawdzenie konstrukcji muru, aby upewnić się, że dany system mocowań okna będzie je odpowiednio trzymał. Planując wymianę okien trzeba zdecydować, kto wykona demontaż starej stolarki. Pamiętamy, że szpalety przed montażem nowych okien, muszą być oczyszczone i wyrównane. Także aby uniknąć uszkodzenia podłóg i mebli, przed rozpoczęciem prac należy je zabezpieczyć specjalną folią ochronną.

Kiedy posiadamy nowy budynek, poprawny montaż okien wymaga fachowej wiedzy i staranności . W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować cały projekt domu, aby upewnić się, że nie doszło do jakiś błędów projektowych, które uniemożliwiałyby montaż stolarki. Bardzo ważne jest również zrobienie odpowiednich, dokładnych pomiarów, aby uniknąć sytuacji, w której okna będą na nieodpowiednim poziomie. Źle ustalony poziom okien może skutkować np. tym, że blat kuchenny będzie wchodził w okno, uniemożliwiając korzystanie z niego. Aby prawidłowo zamontować stolarkę okienną, muszą być prawidłowo przygotowane otwory. Co do zasady otwór przygotowany do montażu powinien być równy o gładkiej i spoistej powierzchni, aby zapewnić ścisłe przyleganie powierzchni materiałów termoizolacyjnych i uszczelniających. Przygotowanie otworów okiennych do montażu leży w gestii inwestora. Planując montaż koniecznie należy zwrócić uwagę, czy na terenie budowy nie ma śmieci , sprzętów, materiałów czy wykopów, które utrudniają dostęp do otworów okiennych, tak od zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Inwestor musi zapewnić również możliwość dojazdu na teren budowy samochodem dostawczym oraz zestawem do rozładunku okien.

Nasza firma dysponuje profesjonalnym serwisem, posiadamy autoryzację producentów, z którymi współpracujemy. Jesteśmy odpowiedzialni za wykonywanie serwisów, przeglądów oraz regulacji przez okres trwania gwarancji. Serwisy dzielimy na płatne i nieodpłatne. Każdy klient, który zakupił u nas stolarkę okienną wraz z montażem, ma prawo do zupełnie bezpłatnej regulacji wszystkich okien w okresie 1 roku od montażu. W przypadku napraw eksploatacyjnych, wynikających z intensywnego użytkowania okien – serwis jest odpłatny, niezależnie od długości trwania gwarancji.

Okres gwarancji na okna wynosi 5 lat z wyłączeniem gwarancji na szyby.

Współczynnik U dla okna mówi nam, ile chłodu przedostaje się przez okno do środka lub ile ciepła wydostaje się przez okno na zewnątrz. Im wyższy współczynnik U, tym okno jest zimniejsze, a im niższy – tym okno jest cieplejsze.

Okna w budownictwie pasywnym powinny mieć współczynnik U maksymalnie 0,8W/m2K, ale bardzo ważne jest również to, żeby dobrać do tego typu okna odpowiedni montaż, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego współczynnika.

Przed podpisaniem protokołu odbioru montażu należy sprawdzić, czy podczas produkcji, transportu lub samych prac nie wystąpiły jakiekolwiek uszkodzenia. W przypadku jakiś nieprawidłowości możemy odnotować ten fakt w protokole, który jest podstawą do złożenia reklamacji. Dopiero po wykluczeniu uszkodzenia zamontowanego elementu możemy zdjąć folię i ponownie dokładnie sprawdzić stolarkę. Wskazane jest zrobić to jak najszybciej – najlepiej w dniu zakończenia montażu, maksymalnie do 2 dni od zakończenia prac. Z racji tego, że folia się rozkłada, nie ściągnięcie folii w odpowiednim czasie może skutkować tym, że nie będziemy w stanie jej całkowicie usunąć.

Zaraz po montażu okna trzeba odpylić, natomiast z ościeżnicy, skrzydła i okuć usunąć wszelkie możliwe zanieczyszczenia. Przed okresem zimowym należy nasmarować lub naoliwić uszczelki, aby poprawić ich przyleganie oraz zminimalizować ryzyko przyklejenia ich do ramy okiennej. Warto również pamiętać o okresowej regulacji okien, aby nie dochodziło do uszkodzeń okuć.

Na dzień dzisiejszy okna energooszczędne są najczęściej wybieraną opcją i są trochę tańsze niż okna pasywne, co świadczy o tym, ze nie należą do najdroższej półki cenowej.

Ciepły montaż jest specjalistycznym sposobem osadzania okien po za granicami otworu okiennego. W przypadku ciepłego montażu stolarka okienna powinna być wysunięta w strefę ocieplenia czyli styropian. Aby uzyskać taki efekt do muru od zewnątrz należy przymocować specjalistyczne konsole na których będzie spoczywać okno. Następnie wszystkie okna dookoła obudowuje się styropianem tak aby stolarka była ocieplona z każdej możliwej strony. Bardzo często ciepłym montażem nazywa się inny typ montażu który ma całkowicie odmienny sposób działania czyli tak zwany szczelny montaż. Przy tym sposobie montażu używa się materiałów paroizolacyjnych, paroprzepuszczalnych, doszczelniających oraz ociepleń. Ideą szczelnego montażu jest stworzenie sprzyjających warunków, umożliwiających wydostawaniu się wilgoci z piany. Osuszanie miejsc dookoła okna jest bardzo ważne ponieważ eliminuje przemarzanie oraz powstawanie pleśni i grzyba.

Czarne uszczelki mają bogatszy skład względem uszczelek koloryzowanych, przez co są lepszym wyborem. O wiele dłużej zachowują swoje właściwości, elastyczność, nie odbarwiają się oraz są bardziej trwałe.

Polecamy marki profili takich jak: Aluplast, Salamander, Gealan i Veka oraz wszystkie modele, które mają minimum 82 mm szerokości profilu. Warte uwagi są również okna o profilu sześcio- i siedmiokomorowym na systemach 3-uszczelkowych – ze zbrojeniem stalowym o profilu zamkniętym. Jeśli chodzi o pakiety szybowe, to polecamy te, które mają współczynnik U 0,5 W/m2K z ciepłymi ramkami. Zwracamy uwagę na zestaw okuć, aby nie była to podstawowa opcja, ale okucia o zwiększonej wytrzymałości z lepszym zakresem regulacji.

Tak, posiadamy w swojej ofercie szereg okien antywłamaniowych, które posiadają okucie z certyfikatem. Wybierając dodatkowo pakiet szybowy P4, utrudniamy jeszcze bardziej ewentualne włamanie ( klasa P4 świadczy, że posiadające ją szyby utrudniają włamanie i mogą zastępować kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm)

Odpowiedni dobór konkretnego okna i przeprowadzenie prawidłowego montażu pozwala wyciągnąć z niego maksymalny potencjał. Wybierając model stolarki okiennej trzeba zwrócić uwagę na szereg różnego rodzaju aspektów m.in. czy chcemy okna pasywne, czy energooszczędne, z czego wykonany jest profil, jaki zastosowano pakiet szybowy, jakie ramki międzyszybowe, ilość i rodzaj uszczelek, kształt i rodzaj zazbrojenia stalowego, jak przebiega proces produkcyjny, a także w jaki sposób okno jest zgrzewane. Warto zwrócić uwagę na cenę, jeżeli mocno się różni pomiędzy oknami, tańsza opcja może nie być kompletna.

Do mycia okien należy używać zwykłej bawełnianej szmatki. Jeśli chodzi o płyn, to polecamy, ten dedykowany do mycia okien lub można też skorzystać z płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie. Powinniśmy unikać wszelkich środków lotnych tj. benzyna ekstrakcyjna, rozpuszczalniki, a także silnych detergentów i materiałów do czyszczenia o strukturze szorstkiej np. szorstkich gąbek.

Przyczyn osadzania się pary wodnej jest wiele. Może to być spowodowane duża wilgotnością pomieszczenia – należy wtedy zredukować wilgoć w pomieszczeniu do odpowiedniego poziomu. Sprawi to, że efekt parowania nie powinien już występować na oknach, ani innych elementach. Drugą przyczyną powstawania pary wodnej na oknach, może być nieodpowiedni dobór stolarki do budynku. W tego typu sytuacji nie możemy za wiele zrobić poza wymianą okna na cieplejsze. Trzecim aspektem może być zły montaż, który powoduje zbyt szybkie oziębianie okna, co skutkuje osiadaniem na nim pary wodnej.

Tak, jeżeli rysa występuje w miejscu, w którym nie ma okleiny, to do jej usunięcia można użyć gąbki z drobnym ziarnem, a następie przetrzeć ramę profilu okiennego papierem wodnym. Do usunięcia porysowań i uszkodzeń okleiny zewnętrznej możemy użyć specjalnych markerów, którymi zakorektorujemy elementy. W przypadku głębszych uszkodzeń, które naruszają strukturę okleiny, możemy wynająć specjalny serwis, który pomoże zniwelować uszkodzenia.

Wytrzymałość, prostota, funkcjonalność i bezpieczeństwo to jedne z wielu atutów stolarki aluminiowej, dla tego są co raz częstszym wyborem naszych klientów. Okna aluminiowe możemy podzielić na 2 grupy – takie, które są używane do zamykania budynków użyteczności publicznej, oraz stosowane w budownictwie domów jednorodzinnych. Nasza firma specjalizuje się w sprzedaży okien aluminiowych do domów jednorodzinnych, które mają współczynnik przenikania ciepła zbliżony do okien energooszczędnych zrobionych z PCV, ale są od nich wytrzymalsze. Stolarka aluminiowa, z uwagi na jej wytrzymałość, daje większe możliwości konstrukcyjne, pozwala na zastosowanie większych przeszkleń, lepsze doświetlenie pomieszczeń. Naszym klientom polecamy dwa modele okien aluminiowych: - system MB 86 - to system rekomendowany do budownictwa energooszczędnego. Stwarza ogromne możliwości konstrukcyjne. Jest wytrzymały, trwały i stanowi doskonały izolator termiczny i akustyczny - system MB-104 Passive spełnia wszelkie wymagania stawiane stolarce otworowej stosowanej w budownictwie pasywnym, to najwyższa półka, dla klientów którzy oczekują i wymagają najwyższych standardów.

Katalogi

Katalogi producentów okien, drzwi wewnętrznych, paneli, tarasów kompozytowych, żaluzji i rolet, bram oraz drzwi zewnętrznych.

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z naszej kompleksowej obsługi. Porozmawiaj o swoim projekcie z naszym konsultantem.

lub biuro@vidomont.pl

Blog

Aktualności

Okno narożne bezsłupkowe

lip 09 2024

Okno narożne bezsłupkowe i drzwi narożne HST z ruchomym słupkiem – innowacyjne rozwiązania architektoniczne

W nowoczesnej architekturze coraz większą rolę odgrywają rozwiązania, które pozwalają na maksymalizację przestrzeni oraz harmonijne łączenie wnętrza z otoczeniem.

Czytaj więcej →
Okna przesuwne bezramowe

cze 09 2024

Okna przesuwne bezramowe – symbol nowoczesnej architektury

Współczesna architektura i design wnętrz stawiają na minimalizm oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Okna przesuwne bezramowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie efektu całoszklanych konstrukcji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Czytaj więcej →

maj 09 2024

Tradycyjne okna aluminiowe vs tradycyjne okna PCV

Wybór odpowiednich okien do domu, mieszkania czy budynku użyteczności publicznej jest decyzją wymagającą uwagi i starannego rozważenia. Spośród wielu dostępnych opcji na rynku, okna aluminiowe i okna PCV cieszą się największą popularnością. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się unikalnymi właściwościami

Czytaj więcej →

kw. 28 2024

Dowolność tworzenia konstrukcji aluminiowych

Współczesna architektura coraz śmielej sięga po rozwiązania, które nie tylko są efektywne energetycznie, ale również oferują niezwykłe wizualnie efekty i komfort użytkowania. Okna fasadowe, wykonane z aluminiowych konstrukcji, stanowią jeden z najbardziej spektakularnych trendów w nowoczesnym budownictwie.

Czytaj więcej →