Czym są żaluzje fasadowe? Kiedy je wybrać?

żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które poprawia komfort życia we wnętrzu budynku, a jednocześnie wpływa na estetykę budynku sprawiając, że wygląda on nowocześnie. Rolety tego typu nie tylko zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także stanowią efektowny element dekoracyjny elewacji – zwłaszcza, że można zamontować je w już istniejących budynkach. W artykule tym omówimy główne zalety żaluzji fasadowych oraz ich zastosowanie, dzięki czemu zyskasz wiedzę na temat tego, jakie korzyści przynosi ich montaż oraz kiedy warto się na nie zdecydować.

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które montuje się do okien, które są licowane z murem zewnętrznym. Celem tego jest ochrona wnętrza przed słońcem, deszczem i wiatrem, a także nadanie budynkowi nowoczesnego charakteru. Są to lamele wykonane z trwałego materiału, takiego jak aluminium, które można regulować, aby kontrolować ilość światła docierającego do wnętrza. Współczesne żaluzje fasadowe wykorzystują nowoczesne mechanizmy, dzięki czemu sterowanie nimi odbywa się w sposób elektryczny, zapewniający maksimum wygody. Dzięki różnorodności kolorów i wzorów, żaluzje fasadowe mogą być dopasowane do stylu budynku i otoczenia. Ponadto, żaluzje fasadowe są łatwe w utrzymaniu czystości i obsłudze, a także ich konstrukcja jest znacznie lżejsza, niż w przypadku rolet zewnętrznych.

Zalety żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań dla osób szukających idealnego sposobu na zapewnienie sobie prywatności i dobrego wyglądu, przy jednoczesnej ochronie przed słońcem i promieniowaniem słonecznym. Oto kilka korzyści płynących z zastosowania żaluzji fasadowych:

  • ochrona przed słońcem i promieniowaniem UV – żaluzje fasadowe zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i promieniowaniem UV, zmniejszając poziom promieniowania słonecznego w takim stopniu, jakiego oczekujemy. Pozwala to zapewnić komfort wewnątrz budynku podczas upalnych dni. Ponadto chronią one delikatne meble oraz inne elementy wyposażenia przed wybarwianiem;
  • bariera akustyczna – żaluzje fasadowe doskonale wyciszają dźwięki z zewnątrz, dzięki czemu można cieszyć się ciszą i spokojem we wnętrzu własnego domu;
  • zapewnienie prywatności – żaluzje zapewniają skuteczną ochronę przed ciekawskimi sąsiadami, a więc są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną zachować własną prywatność wyłącznie dla siebie;
  • trwałość, łatwa konserwacja i użytkowanie – żaluzje fasadowe wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, dzięki czemu są trwałe i zachowują swoje pierwotne właściwości przed długi czas. Ponadto są łatwe w czyszczeniu i konserwacji – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką z detergentem. Warto podkreślić także, że żaluzje fasadowe są bardzo łatwe w obsłudze. Dzięki różnym mechanizmom można regulować ich położenie z danego pomieszczenia, co jest wygodne i oszczędza czas;
  • estetyczny i funkcjonalny element wyposażenia – jest to nowoczesne i stylowe rozwiązanie, które swoją estetyką dodaje uroku każdemu budynkowi. Jest więc zarówno praktycznym, jak i estetycznym rozwiązaniem, dedykowanym zarówno nowoczesnemu budownictwu, jak i budowlom już istniejącym. Ponadto duża różnorodność wzorów i kolorów sprawia, że bez problemu można dostosować je do stylu budynku i otoczenia, co zwiększa atrakcyjność całej nieruchomości.

Jakie wady mają żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe są popularnym sposobem na ochronę przed słońcem i ożywienie wyglądu elewacji budynku. Jednak jak wszystko, mają one swoje wady, choć jest ich niewiele. Żaluzje fasadowe są nieco droższe w porównaniu do innych rodzajów osłon okiennych. Tego typu osłony okienne nie mają także żadnych właściwości termicznych, a więc jeśli jednym z naszych celów, który chcemy osiągnąć poprzez montaż osłon okiennych, jest przeciwdziałanie nadmiernej utracie ciepła z wewnątrz budynku, żaluzje fasadowe w tym przypadku z pewnością się nie sprawdzą. Podobnie sprawa ma się z zabezpieczeniem przed włamaniem oraz redukcją hałasu – rolety fasadowe nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek włamania i tłumią hałas jedynie w niewielkim stopniu, więc dla niektórych to rozwiązanie może nie być wystarczające.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe Rzeszów

W jakiej sytuacji wybrać żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to rozwiązanie, na które powinniśmy się zdecydować już na etapie projektowania budynku. Oczywiście ich montaż jest możliwy także w przypadku budynku już istniejącego, natomiast wówczas wymaga to kosztownych prac przygotowawczych. Wpływ na to ma sposób montażu żaluzji fasadowych. Żaluzje fasadowe w systemie nadstawnym montuje się wraz z oknem – konstrukcja obudowy nakładana jest na ramę okna i w taki sposób osadzana i kotwiczona we wnęce okiennej. Żaluzje fasadowe w systemie podtynkowym montowane są po osadzeniu okna, lecz przed wykonaniem ocieplenia budynku – okno licowane jest względem muru zewnętrznego, zaś skrzynka żaluzji ukrywana jest pod warstwą ocieplenia.

Tego typu rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne także wtedy, gdy pragniesz na różne sposoby regulować ilość światła wpuszczanego do pomieszczenia – żaluzje, dzięki posiadanym lamelom, pozwalają na większy zakres regulacji, podczas gdy rolety zewnętrzne umożliwiają jedynie na częściowe bądź całkowite zasłonięcie lub przysłonięcie okna.

Żaluzje fasadowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz zapewnić swojemu wnętrzu ochronę przed słońcem, a jednocześnie cieszyć się pięknym widokiem elewacji. Dzięki nim stawiasz zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność, wynikającą z ich zastosowania. Żaluzje fasadowe są trwałym i efektownym rozwiązaniem, które będzie korzystne dla Ciebie i Twojego domu.