Duże okna – czym kierować się przy wyborze okien do nowego domu?

Duże okna - czym kierować się przy wyborze okien do nowego domu?

Czym kierować się przy wyborze produktu, który ma nam posłużyć przez długie lata? Te i inne pytania powinniśmy sobie zadać już na samym początku przygotowania czy kupna projektu. Ma to ogromny wpływ na wytrzymałość struktury oraz walory estetyczne elewacji. Nagłe zmiany wprowadzane do projektu mogą przynieść negatywne skutki w kwestii trwałości budynku, co wiąże się ogromnymi kosztami, a także może wpłynąć na bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Współczesna sztuka budownicza daje nam ogromne możliwości asortymentu okienniczego. Obecnie można zauważyć tendencję wzrostową wyboru jednak dużych okien dla mieszkań i domów jednorodzinnych, co kiedyś było domeną tylko obiektów komercyjnych, biurowych oraz budynków o charakterze handlowo-usługowym. Początkowo duże okna były charakterystyczne dla architektury współczesnej, energooszczędnej czy też ekologicznej. Niechętnie montowane w prywatnych domach, dziś często są elementem tradycyjnych brył z dachem dwuspadowym, jak np. nowoczesna stodoła lub brył mocno surowych idących w kierunku geometrycznej formy.

Realizacje z przeszkleniami w dużych formatach  niewątpliwie wpływają na szykowność domu, co przykuwa wzrok. Trend ten jest bardzo rozpowszechniony i ceniony przez wielu architektów. Duże okna można bez problemu dostosować do naszych potrzeb i spełnić najwyższe wymagania poprzez szeroki wybór materiałów, z których są wykonane, sposób  otwierania skrzydeł, rodzaj okuć czy kolor i szerokość ram. Jeśli chodzi o materiały, do wyboru  jest drewno, aluminium i PCV. Drewniane okna są trwałe i wyglądają stylowo. Okna aluminiowe z kolei bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Okna PCV natomiast to także duża wytrzymałość, lecz nie wyglądają tak atrakcyjnie jak drewno czy aluminium.

Ważne jest również aby wybrać okna o odpowiedniej konstrukcji, które zadbają o komfort termiczny i akustyczny. Odpowiednia ilość komór, system z trzema uszczelkami oraz odpowiednio dobrany montaż pomagają chronić pomieszczenia przed utratą ciepła i hałasowi z zewnątrz.

Duże okna, czyli przestrzeń wypełniona światłem

Duże okna to wielkoformatowe rozwiązania umożliwiające maksymalne warunki naturalnego doświetlenia naszych pomieszczeń, jest w nich po prostu jaśniej. Idealny sposób do wpuszczenia naturalnego światła i ożywienia wnętrza.

Szerokość geograficzna, w której mieszkamy nie oferuje nam byt wiele naturalnego światła, więc każdy dodatkowy cm szyby ma spore znaczenie. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w sezonie zimowym duże okna mogą przyczynić się do większego ogrzania pomieszczeń, ważne jest tylko aby okna były umiejscowione od strony południowej, gdzie słońce jest najmocniejsze i świeci najdłużej. Naturalne światło to również zdrowie dla naszych oczów, a także oszczędność energii elektrycznej niezbędnej do oświetlenia pomieszczeń. Im większa powierzchnia okna, tym więcej światła wpada do wnętrza i umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Duże okna to funkcjonalny wybór nie tylko do salonu i jako wyjście na taras, świetnie sprawdzają się również w jadalniach, przy blatach kuchennych, a także w miejscu przeznaczonym do pracy i nauki.

Duże okna w domu to optycznie większa przestrzeń

Spora dawka światła wpadająca dzięki dużym oknom sprawia, że pomieszczenie staje się o wiele większe niż w rzeczywistości. Jasne wnętrze to spore wnętrze, wiadomo to od dawna.  Nawet małe pomieszczenie dzięki takiemu zabiegowi może wyglądać lekko i przestronnie. Słupki, szprosy, skrzydła – każde  tych elementów konstrukcyjnych, które dzielą okna na mniejsze części sprawiają, że światło będzie się załamywać. Im większa powierzchnia szyby, tym większą iluzję przestronnego wnętrza można uzyskać. Dlatego też duże okna sprawdzają się w domach o mniejszych metrażach czy mikro inwestycjach typu tiny houses. Dobrze doświetlone powierzchnie są bardziej uniwersalne i prościej je zaaranżować. Nie ogranicza nas paleta kolorów – mamy większą swobodę w doborze ciemnych i zgaszonych barw, bez obawy, że przytłoczą one pomieszczenie.

Piękny widok dzięki dużym oknom

Gabarytowe okna czy duże drzwi tarasowe otwierają dom na zewnątrz, szczególnie te które sięgają od podłogi aż po sufit sprawiają wrażenie przebywania na łonie natury, co przynosi spokój i ukojenie. Granica pomiędzy domem, a ogrodem, tarasem, lasem czy po prostu podwórkiem zostaje zniwelowana i wszystko staje się idealnie współgrającą jednością. Siedząc na kanapie czy gotując obiad można rokoszować się pięknym widokiem za oknem, podziwiać rytm natury na poziomie noc-dzień czy zima-lato. Dodatkowym atutem będzie także możliwość obserwacji dzieci spędzających czas na świeżym powietrzu.

Przeszklonej ściany nie należy niczym zastawiać, dlatego trzeba dobrze przemyśleć rozmieszczenie mebli i zaplanować aranżację pomieszczeń  pominięciem ściany z oknem. W jej pobliżu najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie miejsca do wypoczynku z widokiem na łono natury.

Bardzo częstym czynnikiem wyboru okien wieloformatowych przez inwestorów jest właśnie atrakcyjny przyrodniczo widok za oknem. Wykorzystują oni walory naturalne działek i lokują kapitał w wymarzonych domach z widokiem na las czy luksusową rezydencję z widokiem na morze.

Duże okna - czym kierować się przy wyborze okien do nowego domu?

Okna Rzeszów – Vidomont

Prywatność i bezpieczeństwo

Przy doborze okien w większym rozmiarze może towarzyszyć nam poczucie braku prywatności i bezpieczeństwa. Duże oszklenia umożliwiają nam podziwianie widoków na zewnątrz, ale zasada działa też w drugą stronę i to my możemy być obserwowani przez osoby postronne. Poprzez duże okna tracimy trochę naszej prywatności, a codzienne czynności w zaciszu domowym mogą być na widoku. Większość osób dba o tę sferę szczególnie wieczorem stosując różnorakie osłony. Dlatego tu prostym rozwiązaniem stolarki wielkoformatowej są rolety i żaluzje dające poczucie komfortu i prywatności. Obecny rynek oferuje wiele takich rozwiązań. Są to podobne produkty używane w celu zapewnienia prywatności i kontroli światła w domu. Obie te oferty są dostępne w wielu wariantach cenowych, kolorystycznych,  wykonywane na wymiar, a co najważniejsze w przypadku okien gabarytowych, mogą być całkowicie automatyczne. Dzięki odpowiednio dobranym roletom, żaluzjom czy refleksom możemy cieszyć się panoramicznym widokiem w ciągu dnia, a w momencie kiedy tego potrzebujemy zapewnić sobie intymny klimat. Jeśli ktoś potrzebuje pewniejszego poczucia bezpieczeństwa inwestycja w rolety antywłamaniowe (wzmocnione pakiety szybowe i antywyważeniowe zaczepy) będzie strzałem w dziesiątkę. Te również można dopasować do wyglądu kompletnej elewacji. Najpospolitszym rozwiązaniem kwestii prywatności będą jednak tradycyjne zasłony i firany lub często stosowana szyba refleksyjna pokryta specjalną powłoką dającą efekt lustra.

Termoizolacja okien, czyli komfort termiczny

Ważnym elementem w tej kwestii jest termoizolacja okien, która polega na zastosowaniu do okien dodatkowych elementów mających za zadanie zapobiec nadmiernemu ciepła z wewnątrz ku stronie zewnętrznej. Rozwiązaniem są okna z trzema uszczelkami, dodatkową szybą (pakiety trzyszybowe, czteroszybowe), ciepłe ramki międzyszybowe, montaż trójwarstwowy tzw. szczelny montaż lub montaż w warstwie ocieplenia tzw. ciepły montaż. Wszystkie te elementy mają na celu poprawę izolacji termicznej, a przy okazji mogą także znacząco poprawić akustykę w pomieszczeniach. Duża tafla szybowa z jednej strony jest atutem, lecz z drugiej może stanowić mankament, jeśli do pomieszczenia wpada zbyt wiele promieni słonecznych, a temperatura staje się bardzo wysoka. Wtedy na pomoc przychodzi szyba refleksyjna, która odbija promienie słoneczne i ogranicza ilość światła wnikającego do wnętrza budynku. Ten rodzaj szyby pokryty jest specjalną powłoką, która pochłania i odbija część światła słonecznego, dzięki czemu  pomieszczenie jest mniej nagrzane, a temperatura wewnątrz jest sporo niższa. Szyby przeciwsłoneczne oferowane są ze szkłem selektywnym, absorpcyjnym lub też refleksyjnym.

W zimowe dni, przy obecnych rozwiązaniach technicznych również nie musimy obawiać się o straty ciepła. Dostępne na rynku pakiety trzyszybowe lub czteroszybowe, ciepłe i szczelne profile z odpowiednim montażem są dostosowane do wymagań technicznych w budynkach energooszczędnych czy pasywnych, również w przypadku zastosowania stolarki wielkogabarytowej. Aby wzmocnić cieplny bilans w domu, duże przeszklenia należy zaplanować od strony południowej, o czym była mowa we wcześniejszej części artykułu.

Duże okna - czym kierować się przy wyborze okien do nowego domu?

Okna tarasowe – Vidomont

Wygoda użytkowania dużych okien

Kwestia wygody użytkowania to sprawa bardzo indywidualna, w końcu każdy z nas ma inne preferencje i wymagania. Głębszego zastanowienia się na pewno wymaga kwestia otwierania i uchylania okna. Duże okna często montuje się jako wyjście na taras, balkon czy ogród. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będą tu okna przesuwne. Otwierają się lekko, bardzo wygodnie i przesuwają się wzdłuż ściany, co daje dowolną możliwość aranżacji wnętrza i absorbuje mało miejsca. Takie rodzaj okien ma niskie progi, więc są bezpiecznym wyborem dla dzieci i osób starszych. System przesuwny jest w codziennym użytkowaniu bardzo komfortowy. Jeśli ktoś preferuje wersję uchylno-rozwierną skrzydeł, będzie się to wiązało z zastosowaniem większej ilości podziałów. Szczelne okna ponadto pomogą w utrzymaniu optymalnego poziomu wilgoci w mieszkaniu. Duże okna to równie zapewnienie lepszej wentylacji, co jest szczególnie istotne w letnie dni. Otwierając tak spore okno wnętrze szybko wypełni się świeżym powietrzem, zapanuje mikroklimat, co ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Czym większe okno tym łatwiej i szybciej przewietrzyć domowe zacisze.

Podsumowując, paleta dostępnych na rynku okien jest bardzo rozległa. Producenci dostosowują się do najbardziej niekonwencjonalnych wymagań i preferencji klientów. Duże okna niosą ze sobą wiele atutów. Ale to Ty musisz zastanowić się jakich rozwiązań potrzebujesz. Jeśli masz wątpliwości  to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w salonie sprzedaży, gdzie profesjonalny doradca odpowie na wszelkie pytania, rozwieje wątpliwości i doradzi najodpowiedniejszą opcję dla nas.