Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać

Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie budowy domu i wyborze odpowiedniej stolarki drzwiowej, czy też planujesz gruntowny remont i wymieniasz stare drzwi, decyzja dotycząca drzwi zewnętrznych do własnego domu powinna być dobrze przemyślana – drzwi wejściowe są bowiem jednym z najważniejszych elementów domu i odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, wygody i wizualnej atrakcyjności budynku. Podejmując ostateczną decyzję warto pamiętać więc o kilku fundamentalnych kwestiach, dzięki którym inwestycja ta należeć będzie do udanych.

Aluminiowe, stalowe, kompozytowe czy drewniane, otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz, posiadające klamką czy pochwyt, wyposażone w dodatkowe funkcjonaliści i zabezpieczenia, czy w wersji podstawowej? Te i więcej pytań pojawić może się przy wyborze drzwi zewnętrznych do własnego domu lub mieszkania. Tymczasem mnogość dostępnych na rynku rozwiązań wcale nie ułatwia nam tego zadania. Jak więc wybrać drzwi zewnętrzne, które będą zapewniać ciepło, ciszę i bezpieczeństwo, a także przepuszczą odpowiednią ilość światła, jednocześnie będąc modne, pasując do obowiązujących trendów oraz do stylu naszego domu? Oto kilka wskazówek.

Drzwi zewnętrzne Rzeszów

Na jakie cechy drzwi zewnętrznych zwrócić uwagę?

Istnieje kilka istotnych cech, które należy brać pod uwagę, jeśli chcemy dobrze wybrać drzwi zewnętrzne do swojego domu lub mieszkania tak, aby były one trwałe i służyły przez wiele lat. Jakie cechy powinny być brane pod uwagę?

Rozmiar drzwi

Podstawową kwestią są wymiary otworu drzwiowego, bowiem na ich podstawie dobierane będą właściwe drzwi. Zwykle już na etapie budowy trzeba zwrócić uwagę jaki otwór należy zostawić pod wskazane wcześniej rodzaje drzwi. Jeśli natomiast żadne ze standardowych drzwi nie będzie spełniać naszych potrzeb, wówczas skorzystać możemy z możliwości wyboru drzwi na wymiar, choć wówczas trzeba liczyć się z nieco większym kosztem.

Materiał wykonania

Kolejną ważną kwestią jest wybór materiału, z którego chcemy, by drzwi były wykonane. Najczęściej wybierane są dwa rodzaje drzwi  – drewniane i stalowe. Oba mają swoje plusy i minusy, dlatego warto dokładnie przemyśleć, co będzie dla nas najlepsze. Drzwi drewniane są częstym wyborem, który sprawdzi się w przypadku domów w stylu rustykalnym, klasycznym lub nowoczesnym. Są estetyczne i eleganckie, ale wymagają regularnej konserwacji, by zachować swoją trwałość i estetykę. Z kolei drzwi stalowe są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie – mniej wymagające w utrzymaniu. Sprawdzą się w przypadku domów nowoczesnych czy minimalistycznych, i nieco gorzej prezentują się w klasycznych aranżacjach.

Izolacja akustyczna i termiczna

Poszczególne modele posiadają zróżnicowaną izolację akustyczną. Jeśli mieszkamy w miejscu, w którym występuje duży poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz, warto postawić na drzwi, które posiadają odpowiednie wypełnienie i skuteczny system uszczelek, stanowiące odpowiednią izolację akustyczną. Równie ważna jest izolacja termiczna, bowiem szczelne drzwi nie dopuszczają do nadmiernej utraty ciepła, a tym samym przyczyniają się do oszczędności na rachunkach za energię.

Bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne powinny także zapewniać bezpieczeństwo, dlatego muszą być solidne i wytrzymałe. Drzwi zewnętrzne powinny mieć wypełnienie, a ich grubość powinna wynosić przynajmniej 72 mm. Ważne jest też, by drzwi były wyposażone w system zamków dbających o nasze bezpieczeństwo ale również o odpowiedni docisk skrzydła w pozycji zamkniętej, a najlepiej system antywłamaniowy, uniemożliwiający ich otwarcie przy użyciu siły.

Wygląd

Nie bez znaczenia pozostają także względy wizualne i estetyczne – w końcu drzwi stanowią wizytówkę naszego domu, powinny więc pasować do jego stylu oraz aranżacji elewacji. Wybierając drzwi zewnętrzne warto wziąć pod uwagę wzór i kolor, a także dostępne wykończenia.

Stolarka drzwiowa to niezwykle ważny element wyposażenia własnego domu czy mieszkania. Wpływa na nasz komfort, bezpieczeństwo oraz ponoszone koszty, warto więc nieco przyłożyć się do wyboru odpowiednich drzwi wejściowych, by były one inwestycją, której nie będziemy żałować.