W jaki sposób obniżyć koszty ogrzewania domu? Czy można to zrobić za pomocą okien?

To bardzo często zadawane pytanie podczas budowy domu. Przez okna może dochodzić do strat ciepła sięgających nawet 30%. Jednym ze sposobów na cieplejszy dom jest wybór odpowiedniego systemu okiennego oraz profesjonalnego montażu.

Aby móc porównać stolarkę pod kątem jej ciepłoty niezbędny do tego będzie parametr przenikania ciepła – Uw. Ten parametr określa ile chłodu przeniknie przez okna do naszego domu lub ile ciepła przez nie ucieknie na zewnątrz. Dla poszczególnych grup okien współczynniki klasują się tak:

1,3 W/(m2.K) dla starszych modeli okien;
1,1 W/(m2.K) okien standardowych;
poniżej 1,0 W/(m2.K) dla okien energooszczędnych;
poniżej 0,8 W/(m2.K) dla okien do domu pasywnego.

Sam współczynnik -Uw nie jest jeszcze wyznacznikiem czy dane okna będą np: energooszczędne lub pasywne. Kluczowe dla termiki i pracy całego okna jest jego budowa i odpowiedni rodzaj montażu.

Okna Energooszczędne i Pasywne

Okna Energooszczędne i Pasywne to szeroko pojęta definicja. Dla większości to tylko współczynnik przenikania ciepła Uw. Dla nas to szereg rozwiązań które pomagają zatrzymać jak największą ilość ciepła w domu. Aby uzyskać jak najlepszy efekt warto zwrócić uwagę na:

1. Szerokość ościeżnicy i ilość komór

Tradycyjne systemy okienne posiadają ościeżnice 4-5 komorowe o szerokości między 60mm a 80mm. Energooszczędne ościeżnice, w odróżnieniu od podstawowych, cechują się szerszą zabudową, powyżej 80mm, oraz większą ilością komór np: 6 lub 7. Szersze ościeżnice to oczywiście lepsza izolacja termiczna.

2. System 3 uszczelek

Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie 2 uszczelek. Ten system dobrze współpracuje z oknami podstawowymi. Decydując się na okna energooszczędne warto zastosować dodatkową uszczelkę pomiędzy uszczelką wewnętrzną a zewnętrzną. Głównym zadaniem jest podział jednej dużej komory na 2 mniejsze, zewnętrzną zimną oraz wewnętrzną ciepłą . Zastosowanie trzeciej uszczelki potrafi poprawić termikę okna nawet o 8-10%.

3. Pakiet szybowy

Zwyczajny pakiet 2 szybowy już nie daje rady. Myśląc o ciepłym domu nie możemy pominąć tak ważnego aspektu jak pakiet szybowy. Zajmuje on największą część powierzchni całego okna. Zastosowanie dobrego pakietu 3 szybowego może poprawić termikę całego okna nawet o ponad 30%. Samo zdecydowanie się na dodatkową szybę jeszcze o niczym nie świadczy. Istnieje wiele typów pakietów szybowych różniących się: grubością szkła, rozstawem między szybami, barwą i cechami szczególnymi np: szkło hartowane, bezpieczne czy antywłamaniowe itd. Wybranie nieodpowiedniego szkła nie daje gwarancji spektakularnej poprawy ciepłoty okna. Bowiem podstawowy pakiet 3 szybowy może poprawić termikę okna o zaledwie 12%, natomiast odpowiednio skonfigurowany pakiet 3 szybowy nawet o ponad 30%.

4. Ramka dystansowa

Ramka dystansowa jest to element oddzielający jedną szybę od drugiej. Możemy rozróżnić 2 typy ramek: zimną metalową ramkę oraz ciepłą ramkę z tworzywa. Zastosowanie ramki metalowej skutkuje dużym przedostawaniem się chłodu do wewnątrz domu, po krawędziach szyb. Zbyt duża różnica temperatur między środkiem szyby a jej krawędzią powoduje częste parowanie krawędzi szyb od środka. Zastosowanie ciepłej ramki, która jest cieplejsza od metalowej aż 4 razy, zniweluje efekt parowania szyb od środka oraz poprawi termikę całego okna aż o 6%.

5. Okucia i uszczelki

Szczelność okien ma bardzo duży wpływ na przechodzenie chłodu do środka pomieszczenia. Okucia są odpowiedzialne za otwieranie okien oraz ich szczelność. Skrzydło zbyt słabo dociśnięte do ramy powoduje liczne przewiewy. Poziom docisku najlepiej regulować 2 razy do roku. W porze zimowej zwiększyć docisk a w porze letniej zmniejszyć aby poprawić cyrkulację powietrza. Podczas regulacji okien bardzo często dochodzi do zgniecenia uszczelek i ich deformacji co skutkuje nie powróceniem do pierwotnego kształtu uszczelki. Dlatego warto zainwestować w nową generację uszczelek EPDM które zachowują swoje właściwości na zdecydowanie dłuższy okres czasu. Natomiast zastosowanie okuć ze zwiększonym zakresem regulacji docisku skrzydła uchroni przed zbyt wczesnym wyczerpaniem możliwości regulacji docisku. Zastosowanie takich uszczelek i okuć zapewnia szczelność okien przez cały okres ich użytkowania.