Konserwacja i pielęgnacja okien – co warto wiedzieć?

Konserwacja i pielęgnacja okien - co warto wiedzieć?

Będąc właścicielem jakiegokolwiek budynku, z pewnością pragniesz, by znajdujące się w nim okna przez jak najdłuższy czas pozostawały w doskonałym stanie. W końcu zainwestowałeś w nie sporo pieniędzy i nie chcesz, by coś złego się z nimi działo. By tak było, konieczna jest ich właściwa pielęgnacja oraz regularna konserwacja. Jednak nie z każdym rodzajem okien postępuje się w identyczny sposób. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio zadbać o okna plastikowe oraz okna drewniane.

Zwykle myśląc o oknach mamy na myśli ich mycie i czynność tą powtarzamy z mniejszą bądź większą częstotliwość, zwłaszcza przed świętami. Niestety zwykłe mycie nie wystarczy, by przez długi czas cieszyć się ich prawidłowym działaniem oraz estetycznym wyglądem. Tym bardziej, że i podczas mycia największą uwagę poświęcamy samym szybom. Kluczem odpowiedniej pielęgnacji jest natomiast konserwacja okien, uwzględniająca niemal wszystkie elementy, z których okno się składa – szkło, rama, zawiasy, uszczelki.

Konserwacja i pielęgnacja okien - co warto wiedzieć

Okna Rzeszów – Vidomont

Konserwacja okien plastikowych

Konserwacja okien PCV nie jest zbyt złożona, natomiast w celu ochrony stolarki okiennej oraz osiągnięcia stałej wydajności  konieczne jest nie tylko prawidłowe użytkowanie okien, ale także ich regularna konserwacja. Przede wszystkim powinniśmy raz na jakiś czas dokładnie umyć ramy okienne, używając do tego ciepłej wody z domieszką łagodnego detergentu w płynie. Do czyszczenia używamy miękkiej ścierki bądź gąbki. Nie powinniśmy wkładać w to zbyt dużo siły, natomiast większe zabrudzenia warto najpierw namoczyć, po czym chwilę odczekać i dopiero wtedy wyszorować. Bezwzględnie należy unikać silnych środków czyszczących, bowiem można nimi uszkodzić zarówno okleinę, jak i uszczelki przyszybowe. Następnie myjemy szyby, stosując wodę z domieszką octu, wycierając do sucha ręcznikiem papierowym. Upływający czas działa niekorzystnie na gumowe uszczelki, umieszczone wokół ram okiennych, efektem czego jest ich twardnienie, kruszenie oraz powstanie białego nalotu. By tego uniknąć, należy raz na dwa lata przetrzeć je specjalistycznym środkiem – na przykład olejem do konserwacji bądź wazeliną techniczną. Gdy okno zaczyna stawiać opór lub skrzypi podczas otwierania lub zamykania, można nasmarować zawiasy, stosując specjalny smar – gotowy można kupić z wygodnym dozownikiem, dzięki czemu jest to czynność łatwa i prosta.

Konserwacja okien drewnianych

Pod względem pielęgnacji i konserwacji, okna drewniane są nieco bardziej wymagające, porównując je z plastikowymi. Drewno jest cennym materiałem, dlatego należy wiedzieć, jak konserwować okna drewniane, by jak najdłużej zachować ich unikatowe cechy. Niektórzy błędnie też uważają, iż konserwacji należy poddawać jedynie stare okna drewniane, tymczasem regularna konserwacja jest niezbędna wszystkim drewnianym ramom, również tym świeżo zamontowanym. Pierwszym krokiem jest czyszczenie – najpierw należy usunąć z okien kurz, przecierając ramy suchą szmatką lub używając w tym celu odkurzacza ze specjalną przystawką. Następnie czyścimy ramy okienne, mocząc ścierkę w wodzie z płynem do naczyń lub specjalistycznym środkiem do czyszczenia drewna. Nie przesadzajmy z ilością wody, zaś jej nadmiar po umyciu okna warto zebrać ręcznikiem papierowym. W kolejnym kroku umyjmy szyby, stosując wodę z octem. W przypadku okien drewnianych również należy zadbać o uszczelki, przecierając je olejem lub wazeliną.

Impregnacja okien drewnianych to także jeden z elementów konserwacji, której celem jest dodatkowe zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych. Impregnat wnika w strukturę drewna, chroniąc ją przed zabrudzeniami, wodą, grzybami, tym samym przedłużając jego żywotność.

Konserwacja i pielęgnacja okien - co warto wiedzieć?

Okna PCV – Vidomont

Jakich środków warto używać do konserwacji okien?

Przystępując pierwszy raz do konserwacji okien zwykle pojawia się pytanie – czym smarować okucia okienne? A jaki smar do okien plastikowych? Tutaj, możemy zastosować wazelinę techniczną, a nawet zwykły olej, natomiast należy wystrzegać się wszelkich preparatów, które w składzie posiadają rozpuszczalnik.

Świadomość potrzeby właściwej pielęgnacji i regularnej konserwacji okien sprawia, że odpowiednio dbamy o swoje okna, dzięki czemu przez długi czas zachowują one swoje właściwości – utrzymują w normie wszystkie parametry oraz cieszą pięknym wyglądem. A na tym nam, jako ich użytkownikom, z pewnością zależy.