Nowoczesna alternatywa rolet, czyli żaluzje fasadowe – co warto wiedzieć?

Żaluzje fasadowe stają się coraz popularniejszym sposobem na regulację ilości światła, wpadającego do wewnątrz budynku, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że korzyści wynikających z ich instalacji jest znacznie więcej. Żaluzje te porównywane są do rolet zewnętrznych, stanowiąc ich nowoczesną alternatywę. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu – dzięki temu sam zrozumiesz, że warto zainstalować je w swoim domu bądź biurze.

Żaluzje fasadowe – czym są?

Żaluzje fasadowe to jeden z rodzajów osłon okiennych, zbudowany z ruchomych elementów – poziomych lameli z profilem, które montuje się do okien. Lamele te można obracać, aby kontrolować ilość światła, które wpada do pomieszczenia oraz kierunek, w którym padają promienie słoneczne. Ze względu na sposób montażu można je wykorzystać zarówno w nowo budowanych, jak i już istniejących budynkach, a ich dostępność w różnych rozmiarach, kolorach i materiałach wykonania oznacza, że ​​są one idealne dla różnych stylów architektonicznych i indywidualnych potrzeb każdego inwestora.

Jakie korzyści niesie instalacja żaluzji fasadowych?

Instalując żaluzje fasadowe w swoim domu można liczyć na wiele korzyści. Oto kilka najważniejszych. Przede wszystkim umożliwiają one precyzyjną kontrolę oświetlenia domowych pomieszczeń, dzięki czemu unikamy nadmiernego światła, prześwitów i błysków, co utrudnia funkcjonowanie, wypoczynek i pracę – nikt nie lubi gdy słońce świeci bezpośrednio w ekran telewizora bądź komputera, uniemożliwiając swobodne patrzenie. Dzięki żaluzjom w podobny sposób możemy wpływać także na temperaturę w pomieszczeniach – zwłaszcza latem, bowiem dowolny stopnień przysłonięcia okien pomaga w zmniejszeniu nagrzewania się wnętrza, stanowiąc ekologiczną formę klimatyzacji. Dzięki żaluzjom fasadowym możemy zapewnić sobie maksimum prywatności, chroniąc ją przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Tego typu rozwiązanie jest doskonałym połączeniem funkcjonalności z estetyką – żaluzje fasadowe przytwierdza się do elewacji budynku, tuż nad oknami, przy czym nie wymaga to poważnej ingerencji w konstrukcję budynku. Ponadto lamele same w sobie prezentują się designersko, stanowiąc atrakcyjną dekorację budynku i sprawiając, że wygląda on nowocześnie.

Rolety i żaluzje Rzeszów

Główne zalety żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe montowane są na zewnątrz, dzięki czemu nie zabierają miejsca wewnątrz budynku. Możemy zdecydować się na nie na prawie każdym etapie budowy, także w przypadku, gdy mamy do czynienia z budynkiem już istniejącym, całkowicie wykończonym. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą, a także prywatność we własnym mieszkaniu. Zastosowanie przy ich produkcji wysokiej jakości materiałów sprawia, że żaluzje fasadowe są trwałe, łatwe w utrzymaniu i konserwacji, jak również bezproblemowe w obsłudze. Pokrycie ich specjalnym lakierem sprawia, że są one dodatkowo chronione przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Co więcej, możliwe jest ich automatyczne sterowanie, nawet znajdując się poza domem. Żaluzje fasadowe można zastosować nawet do wielkich okien – w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych, które w takim przypadku stanowić mogą zbyt dużą powierzchnię płaszcza co eliminuje ich bezproblemowe użytkowanie.

Kilka praktycznych wskazówek

Na rynku istnieje kilka rodzajów żaluzji fasadowych, które różnią się między sobą nie tylko szerokością lameli (długość bowiem jest dowolna i można ją do woli dopasowywać do własnych potrzeb), ale przede wszystkim kształtem. I tak lamele podzielić możemy na:

  • żaluzje fasadowe C – najpopularniejsze, których lamele kształtem przypominają literę C, i jako jedyne posiadają zakres obrotu do 180 stopni;
  • żaluzje fasadowe Z – lamele kształtem przypominają literę Z i jako jedyne zapewniają pełne zaciemnienie pomieszczeń

Żaluzje fasadowe oznaczane są symbolami, a więc widząc na produkcie symbol Z90 zyskujemy informację, iż jest to żaluzja fasadowa z lamelami w kształcie litery Z o szerokości lameli wynoszącej 90 mm. Natomiast oznaczenie typu BOX świadczy o tym że prowadnice boczne będą przylegać do ramy okiennej na całej jej długości.

Żaluzjami możemy sterować na wiele sposobów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest sterowanie przy pomocy pilota natomiast w naszym salonie najczęściej wybieranym sposobem sterowania jest aplikacja w smartfonie połączona z systemem inteligentnego zarządzania oraz systemem przełączników naściennych zamontowanych przy każdym oknie.

Żaluzje fasadowe są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają praktycznych i estetycznych osłon okiennych. Zapewniają one skuteczną ochronę przed słońcem i kontrolę nad ilością światła, które wpada do pomieszczenia, a ponadto nadają budynkowi nowoczesnego i designerskiego charakteru.