Okna HS/HST, czyli duże przeszklenia – czy warto?

Czym są okna HS/HST oraz PSK

Duże przeszklenia stosowane są przede wszystkim na balkonach i tarasach. Wykorzystując zaś nowoczesne systemy służące do ich otwierania, możliwe jest tworzenie komfortowych stref wypoczynku, traktując taras lub balkon jako powiększenie domu czy mieszkania i miejsce, gdzie chętnie spędzamy czas. Systemy przesuwne, bo o nich mowa w tekście, oferują praktyczne rozwiązania i wiele możliwości aranżacyjnych. Dostępne są dwa główne systemy przesuwne: system unoszeniowo- przesuwny HS/HST (ten sam rodzaj okien, różnica jedynie w nazewnictwie) oraz system uchylno- przesuwny PSK. Systemy te pozwalają na zastosowanie dużych przeszkleń, co przekłada się na większą ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza. Ponadto nie zajmują dodatkowej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia podczas ich otwierania, co znacząco ułatwia korzystanie z tarasu lub balkonu, szczególnie w przypadku pomieszczeń o ograniczonej powierzchni. Czym dokładnie różnią się te systemy?

Zasada działania okien

Okna przesuwne w systemie HS/HST, działają na zasadzie przesuwania skrzydła ruchomego za skrzydło stałe. Skrzydło przesuwne i skrzydło stałe są umieszczone równolegle do siebie i przesuwane względem siebie. Ich otwieranie odbywa się bez potrzeby stosowania dużej siły. Skrzydło ruchome porusza się na specjalnych rolkach, po ukrytej w podłodze szynie, co zapewnia płynny ruch. Natomiast uchylanie okna HST odbywa się w inny sposób. Ruchome skrzydło można zatrzymać w dowolnym miejscu, a następnie opuścić je za pomocą klamki. To pozwala na regulację stopnia otwarcia okna i dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Dzięki takiej zasadzie działania okna przesuwne HST są bardzo funkcjonalne i przyjazne w użytkowaniu. Pozwalają na łatwe otwieranie i zamykanie, a także umożliwiają regulację przepływu powietrza poprzez uchylenie skrzydła. Dodatkowo, płynność ruchu skrzydeł sprawia, że korzystanie z tych okien jest wyjątkowo komfortowe.

Z kolei w systemie okiennym PSK, ościeżnica jest wyposażona w specjalną szynę, po której poruszają się wózki. Te wózki są zamocowane na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod maskownicami, specjalnie zaprojektowanymi do tego celu.  Proces otwierania okien w systemie PSK rozpoczyna się od uchylenia i odsunięcia skrzydła ruchomego od progu. Następnie skrzydło przesuwa się po szynie, umieszczonej w prowadnicy, w dolnej części ościeżnicy. Ta konstrukcja zapewnia płynne i ciche przesuwanie nawet bardzo dużych i ciężkich okien tarasowych. System wózków i prowadnicy gwarantuje stabilność i niezawodność podczas użytkowania. Natomiast jeśli chodzi o uchylanie okien PSK, odbywa się ono w identyczny sposób jak w przypadku okien tradycyjnych. Dzięki temu można swobodnie dostosować przepływ powietrza i zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Okna Rzeszów

 

Okna wielkoformatowe i ich zalety

Wybór okien HS/HST lub PSK niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z największych zalet jest możliwość wprowadzenia znacznej ilości naturalnego światła do wnętrza. Duże przeszklenia umożliwiają swobodny dostęp światła słonecznego, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zapewnia optymalne warunki do pracy, nauki czy relaksu.

Dodatkowo, okna HS/HST i PSK pozwalają na stworzenie spektakularnych widoków. Dzięki nim możemy cieszyć się pięknem otaczającego nas krajobrazu, bez względu na porę roku. Duże przeszklenia doskonale integrują wnętrze z otoczeniem, tworząc harmonijną przestrzeń.

Inną istotną zaletą okien HS/HST i PSK jest oszczędność miejsca. Dzięki mechanizmom przesuwnym nie tracimy cennych metrów kwadratowych, które musielibyśmy przeznaczyć na tradycyjne skrzydła otwierane na zewnątrz lub do środka. To szczególnie istotne w przypadku małych pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr.

Minusy dużych okien (okien wielkoformatowych)

Pomimo licznych zalet, duże przeszklenia mają również pewne wady. Większa ilość szkła oznacza większą przejrzystość, co może powodować uczucie braku intymności. W przypadku domów położonych blisko sąsiadów lub na ruchliwych ulicach, może to być istotnym czynnikiem decydującym o wyborze innych rozwiązań okiennych.

Kolejną wadą może być ich cena. Okna z systemem przesuwnym kosztują nieco więcej, niż te tradycyjne, natomiast biorąc pod uwagę korzyści wynikające z ich zastosowania oraz to, że okna oraz drzwi kupujemy raz na dłuższy czas, jest to inwestycja, którą z pewnością warto podjąć.

Jak wybrać odpowiednie okna

Wybór odpowiednich okien dla naszego domu lub mieszkania może mieć istotny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i komfort. Przy rozważaniu różnych opcji warto wziąć pod uwagę zarówno okna PSK, jak i okna przesuwne HS/HST, ze względu na ich unikalne cechy.

Okna PSK oferują możliwość zastosowania zarówno progu niskiego, jak i wysokiego. Jednak korzystanie z progu niskiego przynosi wiele korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o łatwość przemieszczania się między wnętrzem a balkonem, tarasem, werandą czy ogrodem. Jest to szczególnie ważne dla osób korzystających z wózków inwalidzkich. Dzięki niskiemu progowi nie ma konieczności pokonywania wysokich przeszkód, co znacznie ułatwia codzienne poruszanie się i dostęp do przestrzeni zewnętrznej.

Z kolei okna przesuwne HS/HST charakteryzują się możliwością stosowania przeszkleń o bardzo dużych powierzchniach. Dzięki temu można cieszyć się panoramicznym widokiem i wpuszczać dużą ilość naturalnego światła do wnętrza. Systemy HS/HST umożliwiają również zastosowanie przeszkleń narożnych, co jest nie tylko praktycznym, ale również ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, nadającym wnętrzu unikalnego charakteru. Niski próg drzwi przesuwnych HST to kolejna zaleta tego typu rozwiązania. Próg o wysokości zaledwie kilku mm może być zrównany z podłogą, co umożliwia swobodne wychodzenie na zewnątrz.

Wybór odpowiednich okien HS/HST lub PSK powinien zależeć od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz charakterystyki naszego domu, gdyż oba systemy nieco różnią się od siebie. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże nam dobrać odpowiednie rozwiązania.

Masz wątpliwości? Pomożemy!

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru odpowiednich okien HS/HST lub PSK, warto skorzystać z porady specjalistów Vidomont. Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci pomogą dopasować najlepsze rozwiązanie do Twoich indywidualnych potrzeb, uwzględniając zarówno aspekty estetyczne, jak i techniczne.

Okna o dużych przeszkleniach są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Przynoszą wiele korzyści, takich jak wprowadzenie dużych ilości naturalnego światła, otwarcie przestrzeni czy oszczędność miejsca. Odpowiednio dobrane i zainstalowane będą trafną inwestycją, służącą i cieszącą długie lata.