Rodzaje rolet zewnętrznych i sposoby ich montażu – jak wybrać?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Nic dziwnego, bowiem niesie ze sobą wiele korzyści – skutecznie zaciemniają pomieszczenie, chroniąc zarówno przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, jak i przed nadmiarem słońca w upalne dni. Stanowią doskonałą izolację termiczną, pozwalając oszczędzać energię, ich rolą jest również ochrona akustyczna, a niektóre modele także ochronę antywłamaniową. Obecna różnorodność systemów montażowym rolet zewnętrznych sprawia, że możemy je zastosować zarówno w nowopowstającym budownictwie, jak i w domach oraz innych już istniejących budynkach. Sprawdźmy, spośród jakich czego możemy wybierać i na co najlepiej się zdecydować?

Rolety zewnętrzne to elementy wyposażenia okien i drzwi, które montowane są na zewnątrz budynku. Ich podstawowym zadaniem jest zewnętrzna ochrona przed rozmaitymi czynnikami, w tym warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Rolety te umożliwiają dowolną regulację, w tym częściowe lub całkowite zaciemnienie pomieszczeń. Dostępne są w różnych wariantach, rozmiarach, kolorach oraz materiałach wykonania, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju budynku oraz celów, jakie chcemy osiągnąć dzięki ich zastosowaniu.

Rolety zewnętrzne i ich rodzaje

Mnogość ofert może przysporzyć problemów w doborze najlepszego rozwiązania, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się nieco więcej na temat dostępnych możliwości – nie ma bowiem jednego, uniwersalnego, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Obecnie wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje rolet zewnętrznych, które różnią się ze względu na sposób montażu oraz umieszczenie skrzynki, w której chowa się roleta.

Rolety elewacyjne – zwane także natynkowymi lub standardowymi. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, bowiem można je zastosować na każdym etapie budowy i nie wymaga zbyt poważnej ingerencji w konstrukcję budynku. Minusem jest tu widoczna skrzynka rolety, która nachodzi nieco na szybę okna, natomiast dostępne obecnie rozmiary, kształty i kolorystyka sprawiają, że skrzynka wpasowuje się w okno, tworząc z nim spójną całość.

Rolety podtynkowe – znane także jako rolety do zabudowy lub rolety nadprożowe. W tego typu rozwiązaniu mechanizm rolety jest całkowicie niewidoczny, ukryty w elewacji budynku – montowany na nadprożu okna. Z tego też względu na rolety podtynkowe należy zdecydować się już w momencie projektowania budynku, ewentualnie jego budowy, gdyż rozwiązanie to wymaga odpowiedniego przygotowania – w tym właściwego ocieplenia.

Rolety nadokienne – inaczej zwane nadstawnymi lub nakładanymi. Przytwierdzane są one do ramy okiennej, stąd też montuje się je wraz z oknem. Jest to rozwiązanie, do którego należy podejść z pewną dozą ostrożności, gdyż nie posiada ono zbyt wielu zalet – jest zimne, niestabilne, nie ma sztywności oraz jest produktem typowo eksportowym. Można więc śmiało rzec, że jeśli chcemy postawić na jakość, komfort i estetykę, taki rodzaj rolet zewnętrznych powinien być ostatecznością w naszym wyborze.

Rolety podnoszone automatycznie

Współcześnie, rolety sterowane ręcznie, to rzadkość. Obecnie stosuje się rolety sterowane automatycznie, gdyż jest to rozwiązanie, które oferuje zdecydowanie więcej korzyści, w porównaniu do tradycyjnych rolet sterowanych manualnie. Rolety te podłączone są do sieci elektrycznej, zaś sterowanie nimi odbywa się za pomocą pilota lub z użyciem aplikacji na smartfonie, co zapewnia wygodę i pełną kontrolę nad warunkami panującymi w pomieszczeniu. Dodatkowo, wiele rolet automatycznych posiada funkcję automatycznego otwierania i zamykania na podstawie zegara lub czujnika światła, co pozwala na całkowitą automatyzację systemu oświetlenia w domu lub biurze.

Sposoby montażu kasety rolety

Powyższa charakterystyka rolet zewnętrznych uwidacznia nam fakt, iż wybór poszczególnego rodzaju rolety oraz sposób jej montażu uzależniony jest przede wszystkim od tego, na jakim etapie będzie się to odbywać – czy decyzję o zakupie rolet zewnętrznych podejmiemy już na etapie projektowania budynku, czy też gdy ściany będą już postawione, jednak nie będzie w nim zamontowanych okien, a może dopiero wtedy, gdy budynek będzie już wykończony, a nawet będzie dokończona jego elewacja.

Kaseta rolety produkowana jest z trwałych materiałów, takich jak aluminium lub tworzywo sztuczne, dodatkowo niektóre z nich posiadają dodatkowe ocieplenie warstwą styroduru. Rolety zewnętrzne wyposażone są w klapę rewizyjną, umożliwiającą bezinwazyjny dostęp do mechanizmu rolety w razie awarii. Rolety elewacyjne to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają już wykończony dom i nie planują w najbliższym czasie wymiany okien. Montuje się je w przypadku budynku istniejącego, z wstawionymi oknami i zakończoną budową. Wówczas skrzynkę można umieścić w dwóch miejscach – bezpośrednio nad wnęką okienną bądź zastosować bezpośredni montaż do ościeżnicy okna. Rolety podtynkowe montuje się w trakcie budowy domu, a więc decyzję o ich zastosowaniu należy podjąć odpowiednio wcześniej, gdyż konieczne jest pozostawienie miejsca na montaż kasety – montowana jest ona bowiem do nadproża nad oknem.

Rolety zewnętrzne Rzeszów to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą osiągnąć maksymalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym i wzrostem temperatury w pomieszczeniach, jednocześnie zachowując estetyczny wygląd swojego domu. Dzięki rozwijającym się technologiom, rolety zewnętrzne dostępne są w różnych wariantach. Decydując się na takie udogodnienie ważne jest, aby wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada indywidulanym potrzebom i preferencjom, a także możliwe jest do zastosowania, biorąc pod uwagę etap, na którym znajduje się nasza inwestycja.