Rolety zewnętrzne Vidomont – Wygoda i bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
Każdy dom powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem, ciepłem i komfortem. Możemy to uzyskać montując rolety zewnętrzne, które możemy dodatkowo podłączyć do systemu alarmowego. Trzeba pamiętać, że żeby dostać się do ram okiennych czy szyby, trzeba najpierw sforsować roletę zewnętrzną, która potrafi narobić wiele hałasu. To powinno skutecznie odstraszyć potencjalnego intruza.
Komfort
Rolety zapewniają poczucie intymności i bezpieczeństwa. Całodobowo chronią mieszkańców przed uciążliwym hałasem. Opcja rolet z wbudowanymi moskitierami zabezpiecza przed uciążliwymi owadami. Kolejnym atutem jest możliwość obsługi rolet w całym domu z pozycji np. fotela. Dla najbardziej wymagających posiadamy systemy umożliwiające samoczynne otwieranie i zamykanie rolet zależne od pory dnia, pogody i indywidualnych upodobań.
Izolacja
W naszym zmiennym klimacie właściwości izolacyjne rolet przydatne są przez cały rok. Rolety świetnie wspomagają pracę okien podczas mroźnej zimy, obniżając koszty ogrzewania. Natomiast w czasie upalnego lata pomagają utrzymywać komfortową temperaturę.
Rolety do zabudowy
Podczas planowania budowy domu pasywnego, jedną z najważniejszych rzeczy jest izolacja cieplna i akustyczna. Najlepsze rezultaty osiągniemy decydując się na rolety przeznaczone do zabudowy. Warto zwrócić również uwagę na to, aby odpowiednio wcześnie podjąć decyzję o wyborze tego systemu, ponieważ system możliwy jest do zaplanowania tylko w fazie projektowania. Rolety tego typu wymagają odpowiedniego przygotowania nadproża, do którego zostanie zamontowana skrzynka rolety.
Skrzynka rolety montowana jest do ocieplonego wcześniej nadproża. Prowadnice natomiast montowane są we wnęce okiennej. System umożliwia wyeliminowanie strat ciepła, poprzez obudowanie i ocieplenie za pomocą styropianu. Rolety do zabudowy można zastosować również w tarasowych oknach przesuwnych takich jak HST, SMART-SLIDE i PSK.
Rolety nad okienne
W domach w stanie surowym, otwartym czyli nieposiadającym stolarki okiennej, gdy nadproże nie zostało odpowiednio wcześniej zaprojektowane lub wykonane, możliwy jest montaż rolet naokiennych.
Plusem tego typu rolet jest fakt, iż po wykonaniu elewacji skrzynka rolety pozostanie niewidoczna, jak w przypadku rolet, do których nadproże zostało wcześniej przewidziane. Krótko mówiąc budynek nie straci swych walorów estetycznych. Minusem tego rozwiązania może być pomniejszenie okien z wysokości, o równowartość wysokości skrzynki rolety. Z własnego doświadczenia nie polecamy tego rozwiązania do dużych i ciężkich konstrukcji okiennych.
Rolety montuje się wraz z oknami. Skrzynka zostaje umieszczona bezpośrednio pod nadprożem, a prowadnice przytwierdzane są do ościeżnicy okna.
Rolety elewacyjne
W sytuacji w której dom jest już wykończony, można zastosować rolety elewacyjne. Wówczas skrzynkę można umieścić w dwóch miejscach. Pierwszym rozwiązaniem jest umiejscowienie skrzynki bezpośrednio nad wnęką okienną. Drugim sposobem jest bezpośredni montaż do okna. Kolorystyka rolet dobierana jest indywidualnie do koloru okien i drzwi.
Skrzynki występują w dwóch wariantach: zaokrąglona lub ścięta pod kątem 45 stopni.
Napęd do rolet zewnętrznych
Z regulacją prędkości obrotowej
Ręczne sterowanie to najprostszy i zarazem najtańszy sposób obsługi rolet zewnętrznych, niestety bywa bardzo uciążliwy, zwłaszcza przy dużych gabarytach.
Sterowane elektrycznie wyróżnia wygoda i komfort obsługi. Ten typ sterowania jest o wiele subtelniejszy i bardziej estetyczny w porównaniu do mechanizmów przy ręcznych roletach. Rolety elektryczne mogą być sterowane z przełącznika klawiszowego lub z pilota.