Okna drewniane czy plastikowe – analiza cech

Okna drewniane czy plastikowe - analiza cech

Stolarka okienna to niezwykle ważny element konstrukcyjny każdej budowy, bowiem od jego wyboru w dużej mierze zależne jest późniejsze użytkowanie budynku – jego funkcjonalność, estetyka, komfort, bezpieczeństwo czy ponoszone koszty eksploatacji. Ich wybór zwykle nie jest łatwy, a inwestorzy szukają i liczą na rzetelne podpowiedzi, tym bardziej, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat raz na rynku królowały okna drewniane, by później zostać wypartymi przez okna plastikowe. A jak jest dzisiaj?

Wydawałoby się, że zarówno jedne, jak i drugie cieszą się porównywalną popularnością, z niewielką przewagą okien plastikowych. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej zarówno oknom drewnianym, jak i plastikowym. Przedstawiamy ich ogólną charakterystykę, by podejmowanie ostatecznej decyzji było nieco prostsze.

Okna Rzeszów – Vidomont

Okna drewniane i ich charakterystyka

Okna drewniane to ponadczasowe rozwiązanie, z tym że nowoczesne okna z drewna, z tymi które stosowaliśmy kilkadziesiąt lat temu, nie mają nic wspólnego, prócz materiału, z którego zostały wykonane. A i tutaj dostrzec można różnice, gdyż współczesne okna drewniane tworzone są z najwyższej jakości surowców – różnych, wyselekcjonowanych gatunków drzew, takich jak sosna, modrzew, świerk, dąb, a nawet drzew egzotycznych.

Wady i zalety okien drewnianych

Nowoczesne okna drewniane mają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest trwałość i odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne, możliwe dzięki temu, że profile okien składają się z kilku, odpowiednio klejonych warstw, przez co nie odkształcają się, przez długi czas zachowując swoją pierwotną formę. Po drugie, są one wysoce energooszczędne, pozwalając na znacznie mniejsze koszty ogrzewania oraz wykazują doskonałe parametry izolacji akustycznej. Jednocześnie okna drewniane zapewniają cyrkulację powietrza. Co więcej, są ekologiczne oraz eleganckie, bowiem drewno samo w sobie jest materiałem ekskluzywnym. Estetyczny wygląd zapewnia zaś odpowiednia obróbka, podczas której usuwane są wszystkie niedoskonałości materiału, takie jak sęki czy pęknięcia. Ponadto okna drewniane z powodzeniem nadają się do zastosowania w większości aranżacji, gdyż mają uniwersalny charakter.

Jeśli chodzi o wady, można do nich zaliczyć konieczność ich konserwacji co jakiś czas, a niekiedy także i impregnacji. Ponadto niektórych może również odstraszać cena, choć tak naprawdę tym nie powinniśmy się kierować, gdyż w zamian zawsze otrzymuje się najwyższą jakość, a inwestycja ta szybko się zwraca.

Nieco więcej o oknach drewnianych można dowiedzieć się czytając interesujący artykuł na naszym blogu – Mity na temat okien drewnianych.

Koszt okien drewnianych

Wiemy już, że koszt okien drewnianych w większości przypadków będzie nieco większy, niż w przypadku okien plastikowych. Oczywiście nie jest możliwe podanie dokładnego kosztu, bowiem na to wpływ ma zbyt dużo czynników, natomiast jest to przede wszystkim rodzaj drewna, oraz wielkość okien. Jeśli z jednej strony zdecydowaliśmy się na zakup okien drewnianych, a z drugiej zależy nam, by ich cena nie była zbyt wygórowana, warto o to zadbać już na etapie projektu, decydując się na okna o standardowych wymiarach – te bowiem będą najtańsze.

Okna Łańcut – Vidomont

Okna plastikowe i ich charakterystyka

Okna plastikowe to niezwykle bogata i różnorodna oferta produktów, które między sobą różnią się poszczególnymi parametrami. Stanowią alternatywę dla stolarki drewnianej, przy czym zwykle jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i wyjątkowo trwałe. Okna plastikowe, inaczej okna PCV, to okna z ramą wykonaną z polichlorku winylu, który jest bardzo wytrzymały. Posiadają kilka szyb oddzielonych ciepłą bądź aluminiową ramką, zaś wolne przestrzenie wypełnione są gazem oraz absorbentem wilgoci.

Okna plastikowe – wady i zalety

Tradycyjnie rozpocznijmy od zalet. Okna wykonane na profilach PCV są trwałe i odporne na działanie takich czynników, jak duże wahania temperatur czy wilgoć, dzięki czemu przez długi czas można cieszyć się ich żywotnością. Nie są wymagające, stąd też dla właściwej ich pielęgnacji wystarczy regularnie przetrzeć je wodą z delikatnym detergentem. Posiadają dobrą izolację termiczną i akustyczną, pozwalając na oszczędności związane z energią. Ich duży wybór oraz estetyka wykonania sprawiają, że doskonale wpisują się we większość aranżacji. Ponadto bardzo atrakcyjne są również ich ceny.

Wadą  okien plastikowych, choć dotyczy to wyłącznie białych okien PCV, będących najtańszą opcją okien plastikowych, jest to, że po pewnym czasie ich ramy mogą nieco zżółknąć bądź poszarzeć pod wpływem działania warunków atmosferycznych. Ponadto nawet te okna PCV, które posiadają jak najlepszą okleinę imitującą fakturę drewna, nie są w stanie zastąpić okien z prawdziwego drewna.

Koszt okien plastikowych

Koszt okien plastikowych jest to czynnik, który w dużym stopniu decyduje o wyborze stolarki okiennej, wysuwając okna PCV na prowadzenie w tym rankingu. Podobnie jak w przypadku okien drewnianych, nie jest możliwe dokładne oszacowanie kosztorysu, natomiast warto zaznaczyć, że  najtańsze będą w tym przypadku okna obustronnie białe o standardowych wymiarach.

Jakie okna wybrać do domu?

Wybór stolarki okiennej do swojego domu powinien być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb oraz możliwości. Należy wziąć pod uwagę zarówno parametry domu, jak i poszczególnych okien, jednocześnie zadając sobie pytania, jak chociażby okna drewniane czy plastikowe, jakie okna wybrać do nowego domu, czy okna drewniane czy plastikowe cena. Z pewnością warto skorzystać z pomocy fachowca, który dokładnie przeanalizuje, jakie rozwiązanie będzie idealne w danym projekcie, jak również chętnie odpowie na każde pytanie. Zarówno okna drewniane, jak i okna plastikowe to produkty, które zasługują na uwagę, a którego wyboru w żaden sposób nie będziemy żałować.